I get that the point is inflation, but why eggs? If they went to $12/dozen, it would cost me like $4 extra dollars per week.
I get that the point is inflation, but why eggs? If they went to $12/dozen, it would cost me like $4 extra dollars per week.
lol yep, every day for breakfast; scrambled with some butter, sour cream, salt and pepper 😋
8 eggs for breakfast alone? Daily?
Correct. I have a minimal lunch and moderate supper with no snacks or desserts. Breakfast is my primary meal of the day.
You ever try throwing some green onions or mushrooms in there? I used to eat almost the same except for the sour cream
I’ve mixed in different stuff over the years though I usually don’t as I’m after a quick and filling breakfast to get me through the work day
Feta and jalapenos
Yum!