I get that the point is inflation, but why eggs? If they went to $12/dozen, it would cost me like $4 extra dollars per week.

  • doingthestuff@lemy.lol
    link
    fedilink
    English
    arrow-up
    5
    arrow-down
    1
    ·
    edit-2
    4 hours ago

    My problem is we have three teenagers of our own plus an extra one who lives with us 60% of the time. Two of them are vegetarian but eat eggs for protein. The rest of us just like eggs. We go through about 3-4 dozen a week.

    • Today@lemmy.worldOP
      link
      fedilink
      arrow-up
      2
      ·
      4 hours ago

      My son ate a ton of eggs when he was veg. Now he’s vegan and eats fake eggs which are much more expensive.