I get that the point is inflation, but why eggs? If they went to $12/dozen, it would cost me like $4 extra dollars per week.

  • Today@lemmy.worldOP
    link
    fedilink
    arrow-up
    2
    ·
    4 hours ago

    I forgot to count those - i do grab a breakfast burrito or sandwich for lunch about once a week.